Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemBigshotgoogleanalytics has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/kozubek06/em-perfekt.pl/public_html/plugins/system/bigshotgoogleanalytics/bigshotgoogleanalytics.php on line 18
JPK, czyli jednolity plik kontrolny dla mikroprzedsiębiorcy - EM-Perfekt Piaseczno, Raszyn

Tel: 792-285-542   Email: biuro@em-perfekt.pl

JPK, czyli jednolity plik kontrolny dla mikroprzedsiębiorcy

Mikroprzedsiębiorca to – zgodnie z definicją prawną – taki przedsiębiorca, który w co najmniej 1 z 2 ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników, a także osiągnął roczny obrót netto, który nie przekraczał równowartości 2 milionów euro, bądź też sumy aktywów bilansu nie przekraczały równowartości 2 milionów euro – i ich równowartości w złotówkach. Od 2018 roku w życie wchodzą nowe przepisy, nakładające na mikroprzedsiębiorców nowy obowiązek – dotyczący wysyłania JPK. Warto dowiedzieć się o tym nieco więcej, bo wszelkie dane świadczą, że wiedza na temat nowych obowiązków jest bardzo mała!

Co to jest JPK?

JPK to Jednolity Plik Kontrolny – czyli zestaw informacji dotyczących operacji gospodarczych danego przedsiębiorcy za wskazany okres. Warto zaznaczyć, że dokument taki wysyła się jedynie drogą elektroniczną, więc nie trzeba nigdzie chodzić i niczego załatwiać. JPK powstaje na bazie danych, pobieranych bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych danego przedsiębiorstwa. Celem wprowadzenia JPK miało być usprawnienie systemu – dzięki niemu kontrole podatkowe będą przeprowadzane jedynie wówczas, kiedy w JPK coś nie będzie się zgadzać. Tym ważniejsze jest jednak jego przygotowanie i wysłanie.

Kogo obowiązuje JPK?

Od 1 lipca 2016 roku obowiązek przesyłania JPK dotyczy dużych przedsiębiorstw. Od 1 stycznia 2017 roku muszą go wysyłać również małe i średnie przedsiębiorstwa. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązek wysyłania JPK będzie dotyczył również mikroprzedsiębiorców. Chodzi tu o wszystkich – również te osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. W praktyce zatem od stycznia JPK będzie dotyczyło każdego przedsiębiorcy.

Dane kontaktowe

EM-Perfekt Ewa Michowska
ul.Wyzwolenia 2
47-450 Krzyżanowice
Tel: 792-285-542
Email: biuro@em-perfekt.pl
NIP: 9511293901

O Firmie

EM-Perfekt jest biurem księgowym, specjalizującym się w obsłudze małych i średnich podmiotów gospodarczych o różnej formie prawnej. Świadczymy usługi księgowe oraz usługi kadrowo – płacowe. Wykonujemy sprawozdania finansowe a także roczne rozliczenia podatku od osób fizycznych. Klientami firmy są podmioty z branży usługowej, transportowej i handlowej.