Tel: 792-285-542   Email: biuro@em-perfekt.pl

JPK w praktyce – co ze sobą niesie?

JPK – czyli Jednolity Plik Kontrolny – od 1 stycznia 2018 roku będzie obowiązywał wszystkich przedsiębiorców (również mikroprzedsiębiorstwa). Wiele się o tym mówi, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę jakie zmiany zajdą w praktyce. W jaki sposób należy przekazywać JPK-VAT i czemu to wszystko ma służyć?

Co wniesie ze sobą wprowadzenie JPK?

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego ma na celu ułatwienie życia podatnikom oraz organom podatkowym. Przedsiębiorcy mogą rozliczać się ze wszystkiego drogą elektroniczną, co rzeczywiście jest wygodne – tym bardziej że JPK pobierane jest z danych finansowo-księgowych danego przedsiębiorstwa. Dla organów podatkowych korzyści są oczywiste – weryfikacja danych podatkowych będzie szybsza i zautomatyzowana. Dzięki temu kontrole będą się zdarzały tylko tam, gdzie w JPK pojawiły się jakieś niejasności. Cały system zostanie usprawniony, choć dla przedsiębiorców to jednak dodatkowy obowiązek o którym muszą pamiętać.

Sposób przekazania JPK-VAT urzędom skarbowym

Jak już wspomniano wyżej, JPK-VAT ma być dostarczany drogą elektroniczną. Od 1 stycznia 2018 roku każdy przedsiębiorca będzie musiał w każdym miesiącu przesyłać podobny dokument do Ministerstwa Finansów. Z Ministerstwa Finansów dane trafią zaś do odpowiednich urzędów skarbowych. Należy jedynie pamiętać, że poprawnie wysłana struktura JPK umożliwia pobranie potwierdzenia UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru). W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy JPK zostało wysłane, UPO stanowi niezbity dowód, że rzeczywiście tak było – warto więc skorzystać z tego zabezpieczenia.

Dane kontaktowe

EM-Perfekt Ewa Michowska
ul.Wyzwolenia 2
47-450 Krzyżanowice
Tel: 792-285-542
Email: biuro@em-perfekt.pl
NIP: 9511293901

O Firmie

EM-Perfekt jest biurem księgowym, specjalizującym się w obsłudze małych i średnich podmiotów gospodarczych o różnej formie prawnej. Świadczymy usługi księgowe oraz usługi kadrowo – płacowe. Wykonujemy sprawozdania finansowe a także roczne rozliczenia podatku od osób fizycznych. Klientami firmy są podmioty z branży usługowej, transportowej i handlowej.