Tel: 792-285-542   Email: biuro@em-perfekt.pl

JPK_VAT a zawieszenie działalności

Jak już wspomniano wyżej, JPK-VAT ma być dostarczany drogą elektroniczną. Od 1 stycznia 2018 roku każdy przedsiębiorca będzie musiał w każdym miesiącu przesyłać podobny dokument do Ministerstwa Finansów. Z Ministerstwa Finansów dane trafią zaś do odpowiednich urzędów skarbowych. Należy jedynie pamiętać, że poprawnie wysłana struktura JPK umożliwia pobranie potwierdzenia UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru). W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy JPK zostało wysłane, UPO stanowi niezbity dowód, że rzeczywiście tak było – warto więc skorzystać z tego zabezpieczenia.

Ustawą z dnia 10 września 2015 roku wprowadzony został obowiązek przekazywania danych w formacie JPK, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego. Obowiązek ten dotyczy wszystkich podatników, którzy prowadzą swoje księgi za pośrednictwem programów komputerowych zarówno bezpłatnych, jak i płatnych. Od 1 stycznia 2018 roku ten obowiązek dotyczy także mikro przedsiębiorców.

Obowiązek przesyłania comiesięcznych raportów dotyczy tych podatników VAT, którzy nie skorzystali ze zwolnienia, przysługującego tym przedsiębiorcom, którzy osiągnęli niewielkie obroty oraz tym, którzy nie wykonują czynności wyłącznie czynności zwolnionych z VAT. Sytuacja komplikuję się w przypadku gdy decydujemy się na zawieszenie działalności gospodarczej. W tym okresie bowiem tradycyjnie nie jesteśmy zobowiązani do podejmowania szeregu aktywności podatkowych. Nadal jednak jesteśmy zmuszeni do regulowania zobowiązań powstałych przed zawieszeniem wykonywania działalności oraz podejmowania czynności niezbędnych do zabezpieczenia źródła przychodów. Przedsiębiorca może też zostać poddany kontroli.

Jednocześnie podatnicy podatku VAT zawieszający wykonywanie działalności nie są zobowiązani do składania deklaracji podatkowych. Nie ogranicza to jednak comiesięcznego obowiązku raportowania JPK_VAT, także w okresach zawieszenia działalności. Możliwe to jest w sytuacji, kiedy podatnik podejmie decyzję o wykreślenie danego podmiotu z rejestru. W takiej sytuacji nie jesteśmy zobowiązani do prowadzenia ewidencji VAT oraz składania plików JPK_VAT.

Dane kontaktowe

EM-Perfekt Ewa Michowska
ul. Kwiatowa 12, Łazy
05-552 Wólka Kosowska
Tel: 792-285-542
Email: biuro@em-perfekt.pl
NIP: 9511293901

O Firmie

EM-Perfekt jest biurem księgowym, specjalizującym się w obsłudze małych i średnich podmiotów gospodarczych o różnej formie prawnej. Świadczymy usługi księgowe oraz usługi kadrowo – płacowe. Wykonujemy sprawozdania finansowe a także roczne rozliczenia podatku od osób fizycznych. Klientami firmy są podmioty z branży usługowej, transportowej i handlowej.