Tel: 792-285-542   Email: biuro@em-perfekt.pl

Kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku jest co roku trudnym tematem głównie dlatego, że w polskim prawie jest ona ustalona dość nisko w porównaniu z krajami o podobnym statusie do naszego. Wartość kwoty wolnej od podatku potrafi być kilkaset lub nawet kilka tysięcy razy wyższa, niż jest to w naszym systemie podatkowym. Jak to wygląda w 2018 roku?

Kwota wolna od podatku w 2018 roku

Szumne zapowiedzi dużych zmian w wartości kwoty wolnej od podatku na razie pozostają zapowiedziami, w związku z czym wciąż kwota wolna od podatku jest bardzo i dodatkowo zależna jest od uzyskiwanych w ciągu roku przychodów. Należy dodać, że odnosi się ona tylko do przychodów rozliczanych w PIT-37 i w PIT-36, ponieważ wszelkie umowy cywilnoprawne będące podstawą uzyskiwania dochodu nie są w żaden sposób związane z kwotą wolną od podatku. Ich ona po prostu nie dotyczy.

Wysokość kwoty wolnej i kwoty obniżającej podatek

Wszyscy podatnicy, którzy rozliczają swoje podatki za rok 2018, korzystać będą z podstawowej kwoty wolnej od podatku na poziomie 8 000 złotych. Oznacza to, że jeśli ktoś zarobił 8 000 złotych lub mniej, nie jest zobowiązany do zapłaty podatku, a wniesione przez niego zaliczki zostaną mu zwrócone. Kwota obniżająca podatek wynosi wtedy bowiem 1 440 złotych czyli tyle, ile podatek od 8 000 złotych dochodu. W przypadku wyższych zarobków obliczenie kwoty obniżającej podatek jest bardziej skomplikowane i efektywnie jest ona znacznie mniejsza, ale na szczęście od tego roku możemy już liczyć na to, że odpowiednich wyliczeń dokona za nas sam fiskus, a my będziemy mieli możliwość zaakceptowania tego wyliczenia online.

Dane kontaktowe

EM-Perfekt Ewa Michowska
ul. Kwiatowa 12, Łazy
05-552 Wólka Kosowska
Tel: 792-285-542
Email: biuro@em-perfekt.pl
NIP: 9511293901

O Firmie

EM-Perfekt jest biurem księgowym, specjalizującym się w obsłudze małych i średnich podmiotów gospodarczych o różnej formie prawnej. Świadczymy usługi księgowe oraz usługi kadrowo – płacowe. Wykonujemy sprawozdania finansowe a także roczne rozliczenia podatku od osób fizycznych. Klientami firmy są podmioty z branży usługowej, transportowej i handlowej.