Tel: 792-285-542   Email: biuro@em-perfekt.pl

Koniec faktur na podstawie paragonu

Wystawianie faktur jest jedną z wielu czynności, które wykonuje się w każdej firmie. Faktury są bowiem ważnym dokumentem, potwierdzającym sprzedaż. To dokument, który wystawia się dla obu stron transakcji. Można to robić w formie elektronicznej, albo tradycyjnej, papierowej. Jedno zresztą może się wiązać z drugim, ponieważ można taką fakturę wykonać na komputerze, a następnie wydrukować. Ponieważ tak wiele osób posługuje się fakturami, trudno się dziwić, że wszelkie zmiany w ich funkcjonowaniu są dla nich interesujące. Warto na przykład wiedzieć, że faktura wystawiana na podstawie paragonu to już przeszłość!

Zmiany w przepisach

Od początku stycznia 2020 roku nie będzie się już otrzymywać faktur na podstawie paragonu. Żaden przedsiębiorca nie otrzyma zatem takiego dokumentu w podobnej sytuacji – choć istnieje jeden wyjątek, będący odstępstwem od reguły. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która została uchwalona 4 lipca 2019 roku. W tej chwili na podstawie paragonu można żądać wystawienia faktury jeszcze przez 3 miesiące, a nawet 4, biorąc pod uwagę, że czas liczy się od końca miesiąca, w którym ów paragon został wystawiony. Od stycznia 2020 roku nie będzie już jednak podobnej możliwości.

Wprowadzany wyjątek

Faktura na podstawie paragonu będzie mogła zostać wystawiona w jednym przypadku – gdy chodzi o fakturę na podstawie paragonu, który będzie opatrzony numerem NIP nabywcy. Wszystkie paragony bez numeru NIP nie będą mogły zostać użyte w podobnym celu. To zmiany na lepsze – korzystne dla sprzedawców. Konieczność wystawiania faktur na podstawie paragonów często powodowała, że musieli oni dokonywać korekt w plikach JPK_VAT, czyli elektronicznej ewidencji VAT. Zmiany ograniczą podobne sytuacje, co zdecydowanie zmniejszy kłopoty sprzedawców.

Dane kontaktowe

EM-Perfekt Ewa Michowska
ul. Kwiatowa 12, Łazy
05-552 Wólka Kosowska
Tel: 792-285-542
Email: biuro@em-perfekt.pl
NIP: 9511293901

O Firmie

EM-Perfekt jest biurem księgowym, specjalizującym się w obsłudze małych i średnich podmiotów gospodarczych o różnej formie prawnej. Świadczymy usługi księgowe oraz usługi kadrowo – płacowe. Wykonujemy sprawozdania finansowe a także roczne rozliczenia podatku od osób fizycznych. Klientami firmy są podmioty z branży usługowej, transportowej i handlowej.